Filozofia zdrowego i świadomego odżywiania

W tym dziale znaleźć można dania dietetyczne, przepisy kulinarne dla osób czynnie uprawiających sport, jak również odchudzających się, dietetyków, dbających o linię i szczupłą sylwetkę.

Trener personalny - avatar

Badania lekarskie krwi pomogą stwierdzić w jakim stanie jest nasze zdrowie. To współczynniki znajdujące się w normach określają, czy jest wszystko w porządku. Jednak zauważyłem, że spora liczba osób w ogóle się nie bada i uważa, że wszystko jest z nimi ok. A pojawiające się symptomy, które odczuwają, tj.: bóle głowy, brak snu lub senność, bóle żołądka, refluks, brak libido zganiają na pogodę, ciśnienie lub geny.

Badania lekarskie, dietetyk sportowy, porady dietetyczneSą też tacy, którzy raz w roku zrobią badania, ale tak podstawowe, że nie można stwierdzić, czy rzeczywiście są zdrowi. Wykonanie kilku badań podstawowych nie pomoże wykryć przyczyn powstawania wcześniej wymienionych symptomów.

Zatem jakie badania należy zrobić, aby sprawdzić swój stan zdrowia?

Oczywiście wszystko zależy od naszego samopoczucia, leków, które przyjmujemy, objawów i wieku. Jednakże można wykonać badania podstawowe razem z rozszerzeniem ich, w celu przebadania całego organizmu, dzięki którym będziemy mieli obraz naszego stanu zdrowia.

Do tych badań zalicza się:

1. Morfologia - darmowe
2. Glukoza - darmowe
3. Cholesterol - darmowe
4. Cholesterol HDL - darmowe
5. Cholesterol LDL - darmowe
6. Trójglicerydy - darmowe
7. Alat - darmowe
8. Aspat - darmowe
9. Kinaza keratynowa - darmowe
10. Amylaza - darmowe
11. Białko całkowite - darmowe
12. Mocznik - darmowe
13. Kreatynina - darmowe
14. Kwas moczowy - darmowe
15. Wapń całkowity - darmowe
16. Żelazo - darmowe
17. OB - darmowe
18. CRP - darmowe
19. TSH - darmowe
20. Badanie ogólne moczu z osadem - darmowe
21. Hemoglobina glikowana HbA1c- darmowe
22. Metabolit 25 OHD 3 - płatne
23. Testosteron - płatne
24. Kortyzol - płatne
25. D-dimer, ilościowo - płatne
26. GH - płatne
27. IGF1 - płatne
28. Prolaktyna - płatne.

Dodatkowo:

1. APTT - darmowe
2. INR - darmowe
3. Fibrynogen - darmowe
4. Elektrolity (Na, K) - sód i potas - darmowe
5. Fosfataza zasadowa ALP - darmowe
6. GGTP (gamma GT) - darmowe
7. Bilirubina całkowita (Bil-T) - darmowe
8. Lipaza
9. Proteinogram - darmowe
10. Ferrytyna - płatne
11. Fosfor nieorganiczny - płatne
12. Magnez - płatne
13. Anty-HCV - płatne
14. IgE całkowite - płatne
15. LDH - dehydrogeaza miecz. - płatne
16. Homocysteina - płatne
17. C-peptyd - płatne
18. Kwas foliowy - płatne
19. Witamina B12 - płatne.

Gdy badania, które wykonamy, będą w normie, to czy możemy spać spokojnie?

Istnieje sporo wątpliwości, dotyczących norm przedstawionych na wynikach badań. Za przykład niech posłuży cholesterol całkowity. 10 lat temu miał normę 210, obecnie 180, a jeśli jest nawet w normie to i tak niekoniecznie musi być wszystko w porządku. O tym, jakie proporcje HDL do LDL do trójglicerydów powinny występować pisałem już w innym artykule - Dobre i złe tłuszcze w diecie.

Inna sprawa to OB - norma na badaniach wynosi 10, natomiast gdy mamy już około 2 powinniśmy zastanowić się nad sposobem swojego odżywiania, a chodzi tu głównie o stosunek kwasów omega 6 do omega 3, gdzie powinien wynosić 2:1 lub 4:1, a niestety w większości przypadków wskazuje 10 i więcej do 1. Przyczyną podwyższonego OB może być również brak spożywania mięsa tłustego. Zachwianie proporcji prowadzi do zapalenia, a przez to właśnie nasze OB między innymi jest podwyższone.

Co zrobić, gdy otrzymamy już wyniki badań i skonsultujemy się z lekarzem?

Dobrym rozwiązaniem jest zgłoszenie się do dietetyka, który ustali sposób odżywiania. Dzięki temu poprawimy swoje samopoczucie, wyniki badań będą lepsze, a połączenie spersonalizowanej diety z odpowiednim wysiłkiem fizycznym poprawi nasz wygląd.

Podsumowując, nie ma co zganiać na czynniki, na które wpływu nie mamy, tylko zajmijmy się prawidłowym odżywianiem oraz odpowiednią aktywnością fizyczną, która sprawi nam radość i doda energii do bardziej wytężonego wysiłku, a nasz dobry nastrój pozwoli jeszcze lepiej funkcjonować.

Jako dietetyk sportowy zapraszam do skorzystania z oferty porad dietetycznych.

Aktywna forma spędzania czasu pod okiem specjalisty.

Trening

Szeroki wachlarz ćwiczeń pozwala zapobiec nudzie i monotonności, przez co Klienci mogą konsekwentnie realizować założone wcześniej cele. Trener osobisty zadba o rzetelne wykonywanie planu treningowego, przygotuje indywidualną dietę, a także zmotywuje do bardziej wytężonej pracy nad Twoją sylwetką.

Porady przeznaczone dla osób, chcących zmienić swoją sylwetkę.

Dieta

Większość ludzi nie zdaje sobie sprawy z tego, że dieta jest kluczowym czynnikiem podczas pracy nad własną sylwetką. Nie ma znaczenia, czy chcemy schudnąć, czy nabrać masy mięśniowej, ponieważ w obydwu tych przypadkach bez odpowiedniej ilości kalorii i składników odżywczych nawet najlepsze treningi niewiele pomogą.